Różnice płci w mózgu: od genów do zachowań

Czy nam się to podoba, czy nie, jesteśmy określeni jako mężczyźni lub kobiety. Jedną z pierwszych rzeczy, które dzieci mogą powiedzieć ci o sobie, jest ich płeć i są one niezwykle trafne w rozróżnianiu ich rówieśników. Umiejętność ta jest początkiem trwającego całe życie zainteresowania różnicami między płciami, co dla wielu ludzi jest interesujące podczas nieformalnych rozmów na imprezach dotyczących dziwnych różnic w zachowaniu kobiet i mężczyzn. Jednak dla niektórych zainteresowanie różnicami między płciami objawia się jako zobowiązanie do zrozumienia biologicznych podstaw dla tych różnic. W Sex Differences in the Brain redaktorzy zwerbowali liderów w badaniu biologicznych podstaw różnic płciowych, aby zapoznać się z najnowszymi badaniami na ten temat. Różnice w zachowaniu płci są wynikiem różnic płciowych w mózgu. W ciągu ostatnich czterech dekad nauczyło się wiele o złożonych procesach, które czynią mózg żeńskim lub męskim – procesy zachodzące na poziomie chromosomów, genów, komórek, grup komórek i całych systemów mózgowych. Chociaż Różnice między płciami w mózgu nie są zorganizowane zgodnie z tymi różnymi poziomami biologicznymi, są one jednak przedstawione w całej książce. Można znaleźć przydatne i aktualne informacje dotyczące środków, za pomocą których badane są różnice płci w mózgu. Przeanalizowano wszystko od wyrażania receptorów hormonów steroidowych (jak w rozdziale 7), do kolców neuronalnych (rozdział 11), do całych systemów mózgowych (rozdział 10). Badanie to dostarcza czytelnikom, zwłaszcza tym, którzy nie są ekspertami w tej dziedzinie, poczucia różnorodności różnic płci w mózgu i szerokiego zakresu ekscytujących badań w tej dziedzinie. Książka jest dobrze zbalansowana, a rozdziały koncentrują się na różnicach płci w podstawowych zachowaniach, takich jak motywacja i zachowania społeczne, u ludzi i innych zwierząt.
Rozdziały tej książki są podzielone na trzy sekcje. Pierwsza sekcja zawiera podstawowe informacje dla nonexpert, a także zapewnia tym, którzy pracują w tym obszarze z nowymi perspektywami na temat stanu badań nad różnicami płci. Rozdział 2, Różnice w móżdżku: co jest stare i co nowego , napisany przez Margaret McCarthy i Arthura Arnolda, jest doskonałym przykładem. Do około 10 lat temu nie było powszechnie akceptowane, że istnieje bezpośrednia rola dla chromosomów płciowych w różnicowaniu płciowym mózgu – co oznacza, że mózg staje się męski lub żeński – u ssaków. Wyjaśnienia hormonalne były faworyzowane prawie wyłącznie. W tym rozdziale wyjaśniono, dlaczego proste wyjaśnienia hormonalne nie są wystarczające, aby uwzględnić różnorodność różnic płciowych.
Różnice płci w neurobiologii chorób są również omówione w książce. Pomysł, że różnice płciowe w mózgu mają poważne konsekwencje dla choroby i zdrowia, zyskał znaczny grunt w ciągu ostatnich 5 lat. Choroby autoimmunologiczne (rozdział 17), zaburzenia nastroju (rozdziały 20 i 21), a nawet choroba Alzheimera i choroba Parkinsona (rozdziały 22 i 23, odpowiednio) są wyróżnione w książce jako zaburzenia mózgu i choroby, na które wpływają hormony płciowe i płciowe.
Ta książka stanowi doskonały przegląd najnowszych badań z zakresu nauk podstawowych i związanych ze zdrowiem w ważnym obszarze Jest dostępny dla osób, które nie są zaznajomieni z tą dziedziną, ale również spodoba się doświadczonemu badaczowi w dziedzinie różnic płciowych.
Tara Perrot-Sinal, Ph.D.
Dalhousie University, Halifax, NS B3H 4J1, Kanada
tara.perrot- ca.
[więcej w: ginekolog pruszków, usg olsztyn, układ powłokowy ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog pruszków układ powłokowy usg olsztyn