Perspektywa Roundtable: Lethal Injection

Byłem głęboko zaniepokojony dyskusją prowadzoną przez Gawande, dotyczącą lekarzy i egzekucji (wydanie 31 stycznia) .1 Z wyjątkiem pryncypialnego sprzeciwu Truog do kary śmierci z powodów moralnych, wydaje się, że uczestnikom brakowało argumentu kwestia zaangażowania lekarza w legalne zabijanie ludzi. Jak zauważa Denno, przyjęcie protokołu śmierci letniej 31 lat temu jako preferowanej metody realizacji doprowadziło do medykalizacji procedury, która została porzucona przez wszystkie oprócz kilku nowoczesnych krajów uprzemysłowionych.
Analiza historii kary śmierci w tym kraju pokazuje stopniowe odejście od publicznego, a często krwawego spektaklu, tego, który jest ukryty za zamkniętymi drzwiami, oczyszczając to, co stało się niecodzienną formą sprawiedliwości retrybutywnej2. Ironią jest, że usunięcie procedura ze strony wścibskich oczu społeczeństwa koreluje z ciągłym zmniejszaniem jej stosowania.
Ostatecznego oczyszczenia ludzkich egzekucji dokonano, czyniąc proces zbliżonym do bezbolesnego uśpienia naszych ukochanych zwierząt, chyba że pod okiem światłych i współczujących lekarzy, a nie weterynarzy. Niestety dla tego podejścia i jak wyraźnie wskazano w artykule wstępnym towarzyszącym temu artykułowi, 3 zaangażowanie lekarzy w metodyczne i celowe zabijanie osoby – która staje się pacjentem w momencie, gdy lekarz akceptuje rolę partycypacyjną, bez względu na to, jak naganne zachowanie osoby mogło być (i niezależnie od tego, jak daleko od faktycznej procedury fizycznej może być rola lekarza) – stanowi poważne naruszenie profesjonalnej etyki lekarskiej. Lekarze działający w charakterze lekarzy (tj. W celach zawodowych) nie mogą umyślnie zabijać pacjentów. Nawet lekarze, którzy w życiu prywatnym mogą pogodzić się z karą śmierci, mogą nie odgrywać decydującej roli w tym procesie w życiu zawodowym. Zrobienie tego byłoby naruszeniem wszystkiego, co uważamy za ważne w praktyce medycznej.
Philip M. Rosoff, MD
Duke University Medical Center, Durham, NC 27710
3 Referencje1. Gawande A, Denno DW, Truog RD, Waisel D. Lekarze i egzekucja – podkreśla dyskusja na temat śmiertelnego wstrzyknięcia. N Engl J Med 2008; 358: 448-451
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Banner S. Kara śmierci: amerykańska historia. Cambridge, MA: Harvard University Press, 2002.

3. Curfman GD, Morrissey S, Drazen JM. Lekarze i egzekucja. N Engl J Med 2008; 358: 403-404
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
[podobne: rtg zębów, układ powłokowy, usg genetyczne warszawa ]

Powiązane tematy z artykułem: rtg zębów układ powłokowy usg genetyczne warszawa