Ludzkie koszty użycia tytoniu ad 5

Badania wykazały spadek czynności płuc u osób niepalących z astmą po kontrolowanym zagrożeniu środowiskowym dymem tytoniowym. Dzieci i młodzież
Szacuje się, że 47 milionów nastolatków i kolejne 100 000 młodych ludzi w wieku poniżej 13 lat pali. Dym tytoniowy stwarza poważne problemy we wczesnym życiu, a nawet u płodu48. Uszkodzenia powodowane przez toksyny w dymie papierosowym w tych najbardziej wrażliwych okresach, w których płuca ulegają wzrostowi i przebudowie, mają ważne znaczenie dla późniejszego życia9. Niedawny raport48 zauważył, że poronienia żywych płodów są zwiększone u palaczy, a dzieci urodzone przez matki, które palą, ważą średnio 200 g mniej niż niemowlęta urodzone przez niepalących. Palenie papierosów może również zmniejszyć wagę urodzeniową u niemowląt. W tym samym raporcie48 stwierdza się, że martwe porody i wczesne zgony noworodków są zwiększone o około 33 procent u dzieci palących w porównaniu z niepalącymi, a skutki palenia w ciąży wykraczają daleko poza niemowlęctwo, z mniejszym wzrostem i osiągnięciami edukacyjnymi.
Kotynina, metabolit nikotyny, może być łatwo i dokładnie mierzona w ślinie, krwi, włosach, 49 i moczu i służy jako wskaźnik ekspozycji na dym tytoniowy3 i bezdymny tytoń7. Odkrycie kotyniny u płodu potwierdza obecność składników dymu papierosowego u płodu i wskazuje stopień ekspozycji na te elementy.
W raporcie EPA9 dokonano również przeglądu badań, w których stwierdzono, że narażenie na środowiskowy dym tytoniowy jest przyczynowo związane ze zwiększonym ryzykiem zakażeń dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc u dzieci, powodując od 150 000 do 300 000 przypadków rocznie u niemowląt i małych dzieci w wieku do 18 miesięcy . Zauważa, że narażenie na środowiskowy dym tytoniowy wiąże się ze zwiększoną częstością występowania płynu w uchu środkowym, objawami podrażnienia górnych dróg oddechowych i niewielką, ale znaczącą redukcją czynności płuc. W raporcie zaznaczono również, że narażenie na środowiskowy dym tytoniowy wiąże się z dodatkowymi epizodami astmy i nasileniem objawów u dzieci chorych na astmę. W raporcie EPA szacuje się, że stan 200 000-1 miliona dzieci chorych na astmę w tym kraju ulega pogorszeniu w wyniku narażenia na środowiskowy dym tytoniowy i że takie narażenie jest czynnikiem ryzyka nowych przypadków astmy u dzieci. Matki, które palą 10 lub więcej papierosów dziennie, mogą rocznie wywoływać wśród swoich dzieci aż 26 000 nowych przypadków astmy. Raport EPA zawiera przegląd badań wykazujących, że niemowlęta matek palących są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt w pierwszym roku życia.
Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej zaniepokojone liczbą młodych ludzi, którzy palą lub używają bezdymnego tytoniu. Bardzo mało osób zaczyna palić po osiągnięciu dorosłości. W Stanach Zjednoczonych około 80-90% palaczy zaczyna palić przed osiągnięciem wieku 21,3 lat, a około 3000 nastolatków zaczyna palić każdego dnia. Palący nastolatkowie palą około 0,6 paczki dziennie lub około 1,1 miliarda paczek papierosów rocznie51.
Wyniki w nauce i poziom wykształcenia52 mają wartość prognostyczną przy określaniu, czy dana osoba stanie się palaczem
[podobne: rtg zębów, usg genetyczne warszawa, ginekolog pruszków ]

Powiązane tematy z artykułem: ginekolog pruszków rtg zębów usg genetyczne warszawa